Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Když se vzteká, odejděte!

Děti, to jsou sběratelé skvrn...

Jaká je ta správná výchova? Kdo je dobrým rodičem? Má převládat ve výchově dětí autoritativní nebo liberální přístup? Jak řešit některé výchovné problémy? Seriál o rodičovství a výchově přinese mnoho zajímavých myšlenek a užitečných tipů...

 

Děti jsou samé překvapení, někdy však je možné předvídat

Celá řada konfliktů mezi rodičem a dítětem by vůbec nemusela vzniknout, pokud dokáže rodič dostatečně dobře předvídat. Některé dětské reakce nás pochopitelně zaskočí a vyvedou z rovnováhy, zachovat klid pak není vůbec snadné – přesto bychom mohli být alespoň na některé situace předem připravení díky výchovné metodě, kterou se nám podaří zvládnout.

 

Počítejte s dítětem do tří a dejte mu šanci napravit situaci

Zvlášť účinná může být metoda prvního varování či počítání do tří. Dítěti dáme najevo, že jeho chování je špatné, ale umožňujeme mu ještě beztrestně své chování napravit. Je možné, že se děti budou ještě snažit vyzkoušet, kam až mohou zajít. V tom případě jednejte rychle k odvrácení zkázy, v případě batolete nebo malého dítěte dítě netrestejte bolestivě, ale dejte mu najevo, co je špatně.

 

Chvíle o samotě podobná klečení na hrachu

Větší děti pošlete na chvíli do pokoje, aby „přemýšlelo“ a vrátilo se, až samo překoná svůj problém. Nechce-li dítě odejít z místnosti, odejdeme na chvíli sami, alespoň se uklidníme a zabráníme tak výbuchům vzteku. Ve většině případů dítě skutečně přijde a zlobení ho přejde. Není špatné si zvyknout takto řešit vzniklé problémy, trochu se to možná podobá klečení na hrachu. Jde ale o trestání, které dítěti neubližuje, ale zároveň jednoznačně dává najevo, že v momentě, kdy se chová takto, s ním nechcete mít nic společného.

 

Často stačí jednoznačně najevo daný nezájem

Za pár minut tak může být vyřešena situace, která by se jinak bez scén, rozčilování a vysvětlování zřejmě neobešla. Pochopitelně každý rodič bude souhlasit s tím, že někdy je možné vyzkoušet vše a nic nezabere. Přesto projev nezájmu ze strany rodiče místo hlasitých nadávek nebo tělesných trestů funguje mnohdy lépe.

 
Přeji hezký den! :)