Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Dítě stojí ročně 60 tisíc, celkem vyjde na 1,5 miliónu korun

  

Česko zažívá porodní boom. 

Dítě v současnosti představuje "celkovou investici" kolem miliónu a půl. Podle odhadu statistiků roční průměrné přímé náklady na dítě představují kolem 60 tisíc korun, s postupným nárůstem podle věku až na sto tisíc ročně (děti ve věku 18 a více let), včetně nákladů na provoz domácností, jako jsou ceny bydlení, elektrická energie, topení, voda.

To jsou ovšem položky, které zejména v poslední době zaznamenávají největší nárůst s perspektivním výhledem dalšího – a výrazného růstu.

Že se přesto rodí více dětí, svědčí o tom, že životní úroveň značné části českých rodin roste a že lidé věří v budoucnost země, konstatují ekonomičtí analytici.

Část analytiků ale nevylučuje, že změny v mateřské, které platí od letošního roku, růst cen základních životních potřeb, se může projevit i v počtu narozených dětí.

Tomu oponují jiní analytici s poukazem na daňově zvýhodnění rodin s dětmi a sociální politiku vlády, která deklaruje podporu rodin s dětmi.

Byt – klíčová otázka

Pro rodiny s dětmi je klíčový výdaj růst nákladů na bydlení. Základní cesta, jak získat vlastní byt, je využití hypotečního úvěru.

I když se ceny bytu odlišují (náklady v Praze od tří milionů výše po několik set tisíc v pohraničí), přesto splátky hypoték pro rodinu představují měsíční zátěž od 2 tisíc při hypotéce 300 tisíc po deset a více tisíc měsíčně při miliónové hypotéce na dobu několika desítek let. Tržní nájemné představuje ve velkých městech rovněž částku kolem deseti tisíc měsíčně, regulované kolem 4 tisíc. Ve spojení s elektřinou, vodou, teplem se rovněž částka přibližuje deseti tisícům měsíčně.

V současné době se pro řadu rodin stává největším problémem spojeným s dětmi sehnat pro ně školku. Ty, co existují, totiž po celé republice praskají ve švech.

Kapesné jako problém

Rodiče stále častěji řeší otázku, odkdy dávat kapesné dětem, a hlavně v jaké výši. Sto korun týdně nestačí, říkají rodiče desetiletého chlapce, vždyť jen jedna vstupenka do kina v Praze představuje stokorunovou investici.

Problémem je i to, říkají školní poradci, že děti z dobře situovaných rodin s exkluzívními mobily a značkovým oblečením nastaví ve třídě laťku úspěšnosti a společenského statusu, který se snaží dohnat i ti z rodin méně dobře finančně situovaných. Od první třídy se tak začínají někdy děti dělit podle bohatství, což není správné.

Některé náklady spojené s výchovou dětí
stravné ve školce 500 Kč měsíčně
školka 300–500 měsíčně
soukromá cizojazyčná školka 12 500 měsíčně
školní stravování 500 Kč měsíčně
poplatek v družině 150 Kč měsíčně
zájmové kroužky 750 Kč za pololetí
týdenní škola v přírodě 2–4000 Kč

 
Přeji hezký den! :)