Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Zahradní jezírko potřebuje pravidelnou péči

Vysavač na snadné odstraňování nečistot a kalu z jezírka. 
Vysavač na snadné odstraňování nečistot a kalu z jezírka.

Vodní hladina dokáže každé zahradě dodat určitý půvab. Aby jezírko vypadalo stále pěkně, musíme věnovat čas na jeho pravidelnou údržbu.


Neobejdeme se při tom bez některého nářadí, zařízení a přípravků, které pomáhají udržovat jezírko čisté.


Šikovné nářadí

K nezbytnému vybavení patří podběrák. Může být kruhový i hranatý, různých průměrů. Některé podběráky jsou určeny na sbírání jemných částic, například spadaných okvětních lístků, jiné pro sběr hrubých částic. Celoumělohmotné sítko, vhodné pro vybírání řas, listí atd., má kyvnou objímku s jemnou regulací. Pro odstraňování odumřelých částí vodních rostlin, větví, leknínů apod. používáme vodní nůžky (kleště).

 

S nůžkami můžeme stříhat i pod vodou. Teleskopická násada umožňuje dosáhnout i na vzdálené rostliny.

S nůžkami můžeme stříhat i pod vodou. Teleskopická násada umožňuje dosáhnout i na vzdálené rostliny.

Pro všechno toto nářadí jsou vhodné dlouhé či teleskopické násady: Multi-star, Vario násady nebo Combisystem. K dostání jsou v délkách od 160 do 400 cm. Ty nejdelší umožňují práci ve vzdálenosti až 5 metrů. Lemují-li jezírko větší kameny, hodí se kartáč s násadou na čištění jejich povrchu.


Vysavač na jezírka

Na odstranění větších nečistot z jezírka se vyplatí pořídit si vysavač. Vysaje řasy, listí, zbytky odumřelých rostlin, kal a jiné nečistoty ze dna jezírka. Má různé sací hubice – na řasy, plochou k odsávání jezírkového kalu, štěrbinovou pro úzká místa, širokou s gumovou lištou na zbytkovou vodu. Podle velikosti jezírka zvolíme vysavač s potřebným výkonem a délkou sací hadice.

 

Celoumělohmotné sítko je vhodné pro vybírání řas, listí a podobně.
Celoumělohmotné sítko je vhodné pro vybírání řas, listí a podobně.

 

Praktická zařízení

Čas při údržbě jezírka nám ušetří, jestliže při jeho zakládání instalujeme zařízení, která zabraňují tvorbě řas, zahnívání zbytků rostlin i napadaného listí a podobně.

Například I-Tronic je zařízení pro snadné odstranění dlouhých řas, které pracuje na principu uvolňování mědi. Ta potlačuje množení dlouhých a vláknitých řas. Existují typy pro různě velká jezírka.

Proti zelenání vody působí reflexní UV zářiče – řasy nezabíjejí, pouze je shlukují do větších celků, které pak lehce zachytí filtrace. Vzduchovací systémy (kompresory) dodávají do vody kyslík, a tím vytvářejí optimální biologickou stabilitu v jezírku.

Podběrák na spadané listí, řasy a jiné nečistoty na hladině.

Podběrák na spadané listí, řasy a jiné nečistoty na hladině.

 

Vhodné přípravky

Na úpravu a údržbu vody tu jsou různé preparáty a přípravky: proti dlouhým a vláknitým řasám, proti zelené a kalné vodě, pro nová jezírka, nově dopouštěnou vodu a pro rychlou jarní úpravu vody.

Například Oxy Break je násada bio baktérií (12 druhů), jež účinně čistí vodu, nevadí rybám ani rostlinám. Dokáže rozkládat velké množství organických nečistot v jezírku, které do něj napadají, redukuje zbytky z potravy a výměšků ryb. Účinně působí proti tvorbě řas, projasňuje vodu.

 
Přeji hezký den! :)