Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Jezírko? Vejde se na každou zahradu

Jezírka se hodí do každé zahrady.

Vodní hladina, která zrcadlí okolní krásu, přitahuje pozornost a přináší klid a pohodu. Umožní pěstování půvabných vodních rostlin a zlepšuje mikroklima. I nevelká tůňka významně zvlhčuje a osvěžuje vzduch, účinek roste s velikostí vodní plochy.

Neexistuje zahrada, která by se musela vody zcela vzdát. I na malý dvorek umístíte jezírko ve škopku ozdobené s miniaturním leknínem. Důležitý není jenom tvar a velikost jezírka, ale i vhodně zvolené místo. Nejvíce požitku vám klidná hladina přinese poblíž místa k posezení. Neměla by být vystavena celodennímu slunci, což podporuje množení sinic, ani ležet přímo pod stromy, aby na ní nepadaly listy. Část mohou esteticky zastínit lekníny.


Základní stavba

Jezírko by mělo být nejméně osmdesát centimetrů hluboké, aby se nepřehřívalo a tím také snadněji udržovalo zdravé. Stupňovité břehy umožní pěstování vodních rostlin, ať již zakořeněných přímo ve dně, nebo v praktických ponořených nádobách. Z jedné strany může navazovat i prostornější mělčina, která bude po osázení vypadat jako přirozená mokřina.


Možností izolace je více. Dříve bylo běžné vybetonování, dnes jsou v oblibě spíše fólie. Pokud jsou vyrobené z butylu, mohou vydržet i padesát let. Zhruba patnáctiletá je životnost PVC fólie. Raději se vyhněte polyethylénu, je nevhodný pro svou krátkou trvanlivost. Povrch pod fólií musí být zbavený ostrých hrotů, vysypaný pískem a nejlépe ještě překrytý geotextilií. Fólie na březích dobře upevněte. Po překrytí kameny, oblázky či drny nebude vůbec vidět. Až povyrostou vodní rostliny, může jezírko působit, jako by bylo na zahradě odjakživa. Pro menší nádrže lze zakoupit i praktické, již hotové pevné vaničky.


Zelené vodní víly

Na dno patří rostliny se vzplývavými listy, z nichž nejoblíbeněji jsou nádherné lekníny. Pěstuje se mnoho druhů a kultivarů nejen odlišně kvetoucích, ale i rozdílného růstu, což je důležité při výběru. Vybírejte podle velikosti vodní plochy, kterou by listy měly pokrývat nejvýše z poloviny. Na dno ale vysaďte i zcela ponořené rostliny, jako je stolístek, růžkatec či parožnatka – ačkoli nejsou vidět, pro biologickou rovnováhu jezírka a udržení sinic v normě mají velký význam.

Výběr rostlin pro mělké břehy je obrovský, musíte pouze dbát na jejich požadavky ohledně kyselé či zásadité vody a půdy. Praktická je výsadba vodních rostlin v plastových koších vyložených jutovinou a vyplněných těžkou zeminou. Povrch mohou pokrývat kamínky, jež brání uvolňování substrátu. Takto pěstované rostliny můžete z nádrže kdykoli snadno vyjmout, ošetřovat a rozmnožovat dělením trsů. Mokřina je pak ideálním místem pro bahnomilné druhy, které se vysazují nejlépe přímo – substrát od nádrže odděluje nízký práh, přes který se do bažiny dostává dostatek vody. Pokud budete jezírko napouštět chlorovanou vodou, osazujte jej až zhruba dva týdny po napuštění.


Malá inspirace

Na dně jezírka mohou kořenit nejen legendární lekníny, ale i stulík malý, orobinec nejmenší, kalatka dvouklasá, plavín, vodoklas vodní, lakušník voní, řezan pilolistý či kotvice plovoucí. Mělké břehy ozdobí rákos obecný, pomněnka bahenní, krásně kvetoucí kosatec žlutý či hladký, blatouch bahenní a kejklířka, suchopýr, puškvorec, vodní máta, ďáblík bahenní s originálním tvarem květu, něžná sítina rozkladitá a mnoho dalších druhů. V nádobách můžeme do jezírka vložit i šáchor či jiné tropické druhy, které a podzim přemístíme do domu. Při březích jsou efektní vlhkomilné půdopokryvné trvalky, okrasné trávy a kapradiny.


Návštěvy z přírody

Ani nemusíte chovat rybky, abyste měli jezírko plné života. Žáby, vážky, vodoměrky a bruslařky, znakoplavky a potápníci si blahodárnou vodu najdou sami nemusíte se o ně vůbec starat. Pozorovat vážku klubající ze z kukly, uchycené na listu nad hladinou je opravdu zážitek. Zrovna tak jarní líhnutí pulců a jejich proměna v žáby. Pulci navíc jezírko důkladně vyčistí od řas, jimiž se živí. Dospělci, pokud se budou u jezírka nadále zdržovat, pochytají na zahradě mnoho nevítaného hmyzu. Potřebují k tomu pouze dostatek úkrytů a klidu – dopřejte jim je!


Tip navíc:

Pokud se na zahradě pohybují malé děti a máte obavy o jejich bezpečnost, můžete pod hladinu umístit pevnou mříž, která nebude vidět.


Fotogalerie:

Základem mohou být plastové vany...
Základem může být plastová vanička...


.... které nejsou po osazení rostlinami vůbec vidět.
...která není po obsazení rostlinami vůbec vidět.


Samozřejmě nejlépe vypadají a největší efekt do zahrady přinášejí jezírka o velikosti malého rybníku.
Samozřejmě nejlépe vypadají a největší efekt do zahrady přinášejí jezírka o velikosti malého rybníku.


Pokud to zahrada umožňuje, umístěte vodní plochu do blízkosti posezení. Jen tak si klid vodní plochy dokonale užijete. Samozřejmě výjimkou jsou rodiny s malými dětmi.
Pokud to zahrada umožňuje, umístěte vodní plochu do blízkosti posezení. Jen tak si klid vodní plochy dokonale užijete. Samozřejmě výjimkou jsou rodiny s malými dětmi.

Na malém dvorku nahradí jezírko rostlinami osazený sud.
Na malém dvorku nahradí jezírko s rostlinami osazený sud.


K nejoblíbenějším vodním rostlinám stále patří lekníny.
K nejoblíbenějším vodním rostlinám stále patří lekníny.

 

 
 


 

 
Přeji hezký den! :)