Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Ledničky do 10 tisíc Kč


Obdivujete svoji starou "calexku", jak vám krásně slouží už třetí desetiletí? Věřte, že je čas poslat ji do důchodu a nahradit novou a mnohem úspornější chladničkou. Deset tisíc vám na to stačí!

Nevidíte důvod, proč starou, ale funkční chladničku vyhazovat? On ale existuje. A jmenuje se spotřeba energie.

I přístroje v cenové kategorii do deseti tisíc korun dneska patří standardně do energetické třídy A. odebírají několikrát méně energie ze sítě než právě vaše stará dobrá „calexka“. Stačí počítat. Chladnička s objemem 250 litrů (výšku bude mít kolem 130 centimetrů) má spotřebu přibližně 0,6 kilowatthodin za den. I když budete odebírat elektřinu podle nejvyššího tarifu, který se pohybuje kolem 2,50 korun za kilowatthodinu, vyjde vás denní provoz na 1,50 korun. U těch starších, zvlášť pokud jsou pokryté vrstvou námrazy, to může být i několikrát více.


Zdá se vám rozdíl mezi korunou padesát a třeba pětikorunou zanedbatelný? Stačí si tyto peníze přepočítat na rok. Zatímco nová chladnička spotřebuje energii za 547,5 korun, ta stará „sežere“ z vašeho rozpočtu 1825 korun. Tedy více než třikrát tolik. Koupíte-li si tak chladničku za deset tisíc, peníze se vám vrátí na ušetřené energii – počítáno při současných cenách – zhruba za sedm a půl roku. Při zdražování cen energií to samozřejmě bude i dříve. Přitom rozdíl v provozních nákladech se zvětšuje s rostoucím objemem přístroje. A totéž platí i pro mrazničky.

Navíc nové přístroje jsou lépe vybavené. Přesněji si zde nastavíte vnitřní teplotu, což vede k dalším úsporám, běžně zde najdete držáky na lahve, v některých případech i antibakteriální ochranu stěn.

 
Přeji hezký den! :)