Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Dýchá dobře vaše koupelna?Nalákalo vás teplé počasí minulých dnů k tomu, že jste otevřeli všechna okna a dokonale vyvětrali svůj byt, neboť si nejste jisti, zda na těch řečech o plísních opravdu něco není? Dobrý počin, i když toho možná moc nevyřeší.

Důvod, proč se problém odvětrání a plísní stává aktuálním až v posledních letech, jsou paradoxně dokonalejší okna, zateplování. Zatímco dříve netěsnými okny a různými škvírami stále proudil do bytu vzduch, dokonale těsná okna a dveře to neumožňují. Proto se v bytech hromadí vlhkost a ta vytváří ideální podmínky pro vznik plísní.


Kdo bude větrat?

Samozřejmě, že každého napadne, že nejjednodušším a nejlevnějším řešením, jak předcházet plísním, je pravidelné větrání. To může pomoci v místnostech, jako je obývací či dětský pokoj nebo ložnice. Nejvíce vodní páry ale bývá v kuchyni a v koupelně. A jak vyvětrat koupelnu, která nemá okno? Pouze pomocí ventilátoru. Na ně nezapomínali ani projektanti panelových domů. To, že ventilace přestala brzy fungovat, je druhá věc. Ale majitelům bytů tady zbyl aspoň otvor do stoupaček, který využijí pro osazení nového a funkčního ventilátoru.


Ventilátor nahradí okno

Jednodušší variantou, jak zařídit odvětrání koupelny, je osazení nového ventilátoru. Ty nejlevnější přijdou na necelých tisíc korun. Stejně jako digestoř, také ventilátory by se měly kupovat podle výkonnosti. Na průměrnou koupelnu se doporučuje ventilátor s maximálním výkonem 80 až 120 metrů krychlových za hodinu. Podobně by se mělo zohlednit i vybavení koupelny. Například při koupání v napuštěné vaně se uvolní do vzduchu 700 gramů vodní páry za hodinu, při sprchování je to až 2600 gramů. Proto i nároky na odvětrání jsou vyšší.

Tyto ventilátory můžete ovládat ručně, podobně jako světlo. Tady ale hrozí, že dobrý výkon ventilátoru bude negativně ovlivňovat lidská zapomnětlivost. Někdy ho zapnout zapomenete, jindy ho pustíte až po té, kdy se zamžívají zrcadla. Ale to už je pozdě.


Nemyslete na to!

Proto si můžete i tyto ventilátory doplnit čidly, které zapnou ventilátor současně s rozsvícením světla v koupelně, a jsou–li se zabudovaným doběhem, vypínají se několik minut po té, kdy v koupelně zhasnete. To už máte zaručeno, že koupelna bude vyvětraná. Zřejmě nejlepším řešením pro tyto klasické ventilátory je doplnění čidly reagujícími přímo na vlhkost v koupelně. Ty zapnou ventilátor v okamžiku, kdy vlhkost vzduchu dosáhne nastavené hodnoty, například 50 procent, a zastaví ho, až když vlhkost klesne pod toto číslo. Ať už budete ovládat ventilátor ručně nebo čidly, měli byste kupovat výrobek určený do vlhkého prostředí. Ačkoli by měl vhodný ventilátor s odpovídajícím výkonem navrhnout už projektant, dbejte sami na to, aby byl vybaven těsnou zpětnou klapkou. Jinak se například v činžovních domech nebo v panelákách snadno stane, že pachy a vlhkost z jednoho bytu přijdou nikoli ven, ale do jiného bytu.


Větrá celý byt

Kdo nechce ponechat větrání bytu náhodě, může si pořídit systém, který zajišťuje výměnu vzduchu nejen v celém bytě, ale také nepřetržitě po celou svou životnost, tedy zhruba dvacet let. Funguje zhruba takto: V místnostech s venkovní zdí se osadí speciální nasávací mřížky chráněné filtrem proti prachu, zpětnou klapkou a speciální vložkou, která snižuje hluk přicházející mřížkou do bytu o 46 dB(A). Místnosti, které jsou nejvíce zatěžovány nadměrnou vlhkostí – koupelny, kuchyně, se vybavují takzvanými radiálními ventilátory.
Ty se nejčastěji vyvádějí do šachet, světlíků, komínových průduchů. Ventilátory pracují nepřetržitě celý „svůj život“. Tím, jak se otáčejí, vytvářejí v místnosti mírný podtlak, který ovšem člověk svými smysly nepostřehne, a dojde k odsávání vzduchu z místnosti. Čistý vzduch potom přichází větracími mřížkami ve venkovní zdi. Aby tento systém fungoval a vzduch mohl proudit po celém bytě, doporučuje se vybavit interiérové dveře mřížkami. Mnohem estetičtější a také dostačující náhradou mřížek jsou podříznuté dveře, které také propouštějí vzduch z jedné místnosti do druhé.

Tento systém, také se mu říká kontrolované a nepřetržité větrání bytů, minimalizuje úniky tepla. Při svém nepřetržitém provozu pracuje s výkonem 30 metrů kubických za hodinu. Jakmile stoupne vlhkost vzduchu, díky čidlu ventilátor automaticky zvýší svou výkonnost. A stejně tak ji po „vyvětrání“ a snížení vzdušné vlhkosti pod 45 procent opět zmenší. Hlučnost přístroje přitom splňuje hygienické předpisy pro noční provoz a pohybuje se kolem 30 dB(A) (jen pro zajímavost - polohlasitý hovor dvou lidí má hodnotu 60 decibelů).


Pracuje (skoro) zadarmo

Někdo se asi zalekne nepřetržitého provozu přístroje. Myšlenka, že peníze ušetřené za teplo tím, že nebude větrat oknem, investujete do elektrické energie potřebné k chodu ventilátoru, je špatná. Ventilátor má příkon sedm wattů, tedy stejně jako televize vypnutá nikoli knoflíkem, ale dálkovým ovládáním, tedy stejně jako nefungující mikrovlnná trouba, na které ale svítí čas. Ačkoli v základním provedení jsou větrací mřížky hranaté, výrobce myslí i na ty, co chtějí ventilaci dodat do bytu dodatečně a nabízí mřížky kulaté, neboť kruh do zdi vyříznete mnohem snadněji než obdélník. Cena ventilátoru se pohybuje v průměru kolem pěti tisíc, za speciální nasávací mřížku zaplatíte tisíc až tři tisíce korun.

 
Přeji hezký den! :)