Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Co skryjeme pod schody?Pod schody vzniká v interiéru rodinných domů či mezonetových bytů kousek místa, které se dá dobře využít. Přinášíme několik tipů pro inspiraci.

Pod schody vzniká v interiéru rodinných domů či mezonetových bytů kousek místa, které se dá dobře využít. Přinášíme několik tipů pro inspiraci. Představu o schodišti bychom měli mít už ve chvíli, kdy se setkáme s architektem, aby nám navrhl rodinný dům. Zkusme se už při počátečním návrhu zamyslet nad ztvárněním schodů, nad místem jejich situování a prostorem pod nimi.


Jedinečnost schodiště

Důvod, proč věnovat schodům a jejich umístění zvýšenou pozornost, je nasnadě. Mohou se přece stát záměrným komponentem zdůrazňujícím styl interiéru, jsou důležité nejen z hlediska funkce, ale také z důvodu úspory prostoru a včlenění bytového zařízení do prostoru vzniklého pod tímto dynamickým prvkem. V tomto případě je na místě zvolit to správné schodiště, se kterým lze spolupracovat při tvorbě konkrétního interiéru. To znamená, že pokud se nám od začátku líbí vzdušně působící konstrukce schodů ze subtilních ocelových schodnic se stupni bez podstupnic, jen těžko a se zbytečnými náklady budeme potom tvořit uzavřený úložný prostor pod ní. Proto je dobré myslet už předem na to, zda schody ponecháme jako zajímavý architektonický solitér interiéru, nebo je cíleně zapojíme i do druhé funkce, kterou je například vytvoření sekundárního prostoru pro knihovnu nebo šatnu. Schodiště bývá většinou umístěno do chodby nebo do vstupní haly. Není to v však pravidlem, záleží jen na nás, kde nám bude nejlépe vyhovovat. Musíme přitom zohlednit celkový provoz domácnosti. Už jsme se setkali se schodištěm v kuchyni i v obýváku. Proč ne? Takovéto řešení má také svůj efekt. Ale ani v tomto případě nezapomínejme na možnou alternativu účelného využití místa pod schodištěm.


Co chceme skrýt a co ukázat?

Měli bychom vědět, že využití místa pod schodištěm přináší úsporu prostoru a množství originálních řešení. Většinou jde o úložný prostor, který je možné vytvořit ve více variantách. Jsou to otevřené policové kompozice, které lze doplnit částečně zakrývajícím tabulovým posuvným prvkem.


Samozřejmě, jedná se o posun tabule v části, která tento pohyb dovoluje. Alternativy nabízejí například tabule z mléčného průsvitného skla nebo neprůhledné lakované desky. Chceme-li něco skrýt, můžeme použít také žaluzie, které mohou mít rozmanité materiálové podoby a způsob vysouvání. Navrhnout se dají i různé zásuvkové systémy či skříňkové sestavy. Pokud po úložném prostoru pod schodištěm zrovna netoužíme, zajímavě působí rozdílně velké výklenky, do kterých uložíme jemné dekorace, knihy, či do dostatečně velké niky například i televizi nebo hifi techniku. Nejjednodušší řešení jen uzavřou prostor lehkou stěnou a zpřístupní ho dveřmi. Za nimi se může ukývat sklad sezonních věcí, komora či šatna. Ale zamysleme se také nad možností umístit do těchto prostor odpočinkový kout nebo celé sezení, protože schody mohou být i částí obýváku. Pokud schody působí skutečně atraktivně, neradi bychom interiérový detail rušili skříňkami a jinými předměty. V takovém případě vyčleníme toto místo pouze pro předměty, které nebudou strhávat pozornost na sebe, ale svým umístěním právě tady ušetří plochu místnosti.


Schodiště v kuchyni nabízí další skvělé možnosti. Samozřejmě záleží na tvarování půdorysné plochy kuchyně i schodiště. Vlastně se nabízí výborná příležitost zabudovat kuchyňské skříňky právě do prostoru pod schody. Můžeme to pojmout jako celkové zastavění prostoru, nebo jen částečné, kdy pod schody uložíme například část kuchyňské sestavy s pracovní plochou.

Pokud jsme si nevyčlenili místo pro práci v některé z místností, velmi úsporným řešením v domě či mezonetovém bytě je vložení pracovního koutu právě pod schody. Někdy vznikne opravdu originální miniprostor. Díky tvarové dynamice schodiště může být kompozice jednotlivých policových prvků velmi efektní. Opět můžeme použít zásuvné a posuvné systémy uzavírání skříněk či stolu. Nabízí se tu také místo pro práci se šicím strojem, ale nevýhodou je nedostatek denního světla. To však můžeme nahradit kvalitním světlem umělým.

Spokojenost s řešením interiéru ovlivňuje i detail, jakým je využití prostoru pod schody. Jeho řešení zasahuje do celkového vnímání interiéru domácnosti. Je třeba už při přípravě projektu uvažovat o funkci takovýchto sekundárních miniprostorů. Někdy se ovlivnit nedají, ale i přesto máme vždy možnost je esteticky a prakticky řešit.

 
Přeji hezký den! :)