Vítečkovy ministránky

Vítám Vás tu. :)

Novinky

Ptám se...

Vítáte vložené náměty pro učitele?

ano (10982)
 

nevím (10882)
 

ne (11066)
 

RSS

RSS

Moje příspěvky

Vánoce se blíží

Vánoce jsou  za dveřmi, tak je jistě na místě několik řádků o staročeských a současných vánočních  tradicích a zvycích.


Sv. Barbora a Mikuláš
K Vánocům patří různé zvyky a tradice. Dnes už opomíjíme ty staré a naopak nové zavádíme. 1. prosince obdarujeme naše ratolesti adventní kalendářem, který jim den po dni bude připomínat, že je do příchodu Ježíška zase o krůček blíže. Na sv. Barboru mladé neprovdané dívky natrhají do vázy třešňové větvičky, o které se až do Štědrého dne poctivě starají. Vykvetou-li jim, dívky se v příštím roce provdají, pokud nevykvetou, zůstanou následující rok doma. Hned den na to je svátek sv. Mikuláše, který se svou družinou (čertem a andělem) obchází rodiny s dětmi a naděluje sladké dobrůtky těm, kteří byli hodní a řeknou básničku či zazpívají písničku pro Mikuláše. Ti, kteří zlobili, dostanou uhlí a mrkev.

Vánoční zvyky

Od 18. století si lidé již vánočky pečou sami doma. Po štědrovečerní večeři se rozkrájela nedojedená vánočka a rozdělila se mezi dobytek, aby byl zdravý. Pokud vánočka byla natržená nebo připálená, znamenalo to v roce příštím nezdar.


Pouštění lodiček
Další tradice, při které se věštila budoucnost. Do mísy s vodou se opatrně dají skořápky ořechů, do kterých se nakapal vosk, a připevnila se malá svíčka, která se zapálila. Lodičky se nechají plout po vodě, ten komu doplula doprostřed, se vydá do světa. Ten komu zůstane u břehu zůstane doma. Komu vydrží lodička nejdéle plout a neuhasne, ten bude mít dlouhý a šťastný život.


Rybí šupinka
Tento zvyk se začal držet až v době, kdy se na štědrovečerním stole objevoval smažený kapr. Šupina se dávala pod talíř a měla zaručit štěstí a bohatství v novém roce.


Vánoční koledy
Koledníci se převlečeni do masek vydají obcházet domy, zpívali písně a za to dostávali dárky, koledovat se chodilo od Štědrého dne do Tří králů.


Betlémy
Na konci 18. století přestaly být betlémy jen doménou kostelů, ale přestěhovaly se i do domácností. Základní Betlém se skládal z betlémské jeskyně, jesliček s malým Ježíškem, Marií a Josefem, se přidávali vůl, pastýř s ovečkami a tři mudrci. Materiály určené pro výrobu betlémů byly různé, od papírových přes slaměné, až po ručně vyřezávané ze dřeva.


Jmelí
Nosí štěstí tomu, kdo pod ním projde a tomu kdo je jím obdarován. Kdo si jej koupí sám pro sebe, tomu štěstí nepřinese.


Štědrovečerní kapr
Smažený kapr, bramborový salát a rybí polévka, to je dnes klasická štědrovečerní večeře v Čechách. Kapr se začal objevovat na štědrovečerním stole až od počátku 19. století.

Poslední komentáře
13.12.2008 11:04:16: Čau Leni, to byl účel...aby si návštěvníci taky trochu něco přečetli a hlavně zpomalili. smiley Na vše...
11.12.2008 21:03:13: Jani, to je bezvadnej článek smiley${1} Aspoň jsem se něco zase dozvěděla, co už jsem zapomněla.
 
Přeji hezký den! :)